سه شنبه 1 بهمن 1398 - 26 جمادى الأولى 1441 - 21 ژانویه 2020
   
 سایت های مرتبط
آمار سايت
امروز : 28
ديروز : 74
ماه : 102
حضرت آیه ا... العظمی شیخ احمد آقا اهری

فرزند حسین و برادر زاده میرزا علی اکبـر اهـری ازفقهـای متقـی و در زمــره دانشمندان و بـرجستگان عصر خود بودند.در سال 1307 قمری/1268 شمسی در شهرستان اهر دیده به جهـان گشود. مقـدمـات و قسمتی از سطوح را در مدرسه صادقیـه تبـریـز نـزد حضرات آیات1. شیخ عبدالـرحیـم مجتهـد کلیبـری ( پــدر عـلامـه شیـخ مهــدی سـراج انصـاری )2.سید ابوالحسن انگجی3. حاج شیخ حسینعلی واعظ 4. علامه حاج میرزا مصطفی مجتهدی5. میرزا علی اکبر اهری (عمویش) تلمذ نمودند.

معظم له در سال 1338 قمری راهی مدینه العلم نجف اشرف گردیده دروس خارج فقه و اصول را در محضر شیخ الشریعه اصفهانی، شیخ علی اصغر ختائی، شیخ محمد حسین نائینی، میرزا علی شیرازی (فرزند میرزای شیرازی) شیخ ضیاء الدین عراقی، شیخ محمد حسین غروی اصفهانی و سید ابوالحسن اصفهانی فرا گرفت. سپس خود در مقبره طباطبائی یزدی در صحن علوی به تدریس پرداختند.

مرحوم میرزا احمد اهری در سال  1370 قمری به ایران برگشتند و در سفرشان به قم استقبال شایانی از او به عمل آمد و پس از مراجعه به تبریز، علماء و بزرگان تبریز با اصرار و تمنا مانع از بازگشت وی به نجف اشرف شدند. ایشان بعد از استقرار در تبریز در راس علمای زمان خویش قرار گرفت و به تدریس دروس خارج و اقامه نماز جماعت پرداخت.   نمونه ای از خط حضرت آیه اله شیخ احمد آقا اهری


از آثار قلمی ایشان که متاسفانه هیچ یک از آنها تا حال به چاپ نرسیده و همه به زبان عربی تحریر شده است عبارتند از:1. تقریرات الفقه (نائینی)2. حاشیه علی الرسائل    3. حاشیه علی المکاسب4. رساله عملیه 5. قاعده لا ضرر و لا ضرار6. کتاب الاجتهاد و التقلید.


ایشان در طول عمر، شاگردانی را در نجف اشرف و تبریز پرورش دادند که عده ای از آن بزرگواران عبارتند از:

1.   سید جمال الدین خویی (فرزند آیت الله العظمی ابوالقاسم خوئی) 2. شیخ محمد غروی قزوینی3. میرزا احمد سرابی4. علامه محمد تقی جعفری5. میرزا کاظم تبریزی        6. شیخ عیسی اهری7. سید علی میر غفاری8. شیخ محمد کاشفی رازانی 9. میرزا عمران علیزاده10.عبدالحسین غروی 11. میرزا احمد سرچمی زنجانی 12. میرزا علی البرقاری  13. سید مصطفی مولانا14. شیخ رضا توحیدی15. عبدالکریم موسوی اردبیلی.

میرزا احمد اهری روز پنجشنبه 18 صفر 1388 قمری مطابق با 26 اردیبهشت 1347 شمسی در سن 81 سالگی در تبریز درگذشت و پیکرش پس از تشییع با شکوهی به قم انتقال و در قبرستان ابو حسین در مقبره العلما دفن گردید. از ایشان 3 پسر باقی بودند: مرحوم حجه الاسلام شیخ جوادـ مرحوم حسین آقا ـ مرحوم محمود آقا.حضرت حجه الاسلام والمسلمین  حاج میرزا عمران علیزاده که از شاگردان مرحوم حضرت آیه الله شیخ احمد آقا اهری است، در کتابش ـ نامداران تاریخ ـ از معظم له چنین یاد می کند:

مرحوم اهری با آیت الله العظمی سید محسن حکیم و آیت الله العظمی سید ابوالقاسم خوئی هم بحث و هم درس بود. از آیات عظام  آیت الله نائینی، شریعت اصفهانی، آقا ضیاء عراقی اجازه اجتهاد داشت. وی نفسی پاک داشت. برای خود قائل به مقام و تشخّص نبود، خالی از ریا بود.محضرش پاک و بی آلایش بود، بدی کسی در آن گفته نمی شد، در عوض از خوبیها و محاسن مردم خصوصاً از خوبیها و خدمات علماء یاد و تقدیر می کرد . در مصرف کردن سهم امام (ع) برای خود و خانواده اش کمال احتیاط و اقتصاد را مراعات  می کرد. با آن کبر سن و سینه مریض که همیشه خون می آمد و بدن رنجور، تا آخر عمر دست از تدریس برنداشت ، تا آنکه روز پنجشنبه 18 صفر سال 1388 ق به رحمت الهی پیوست. جنازه اش به شهر قم حمل و در قبرستان ابو حسین، حجره مخصوص به علماء به خاک سپرده شد. رحمه الله رحمه واسعه 1

تقوی و زهد فراوان حاج شیخ احمد آقا اهری، چنان در دل مردم راه یافته بود که داستانهایی از کرامات و پارسائی وی در دل و زبان مردم موج می زند و همیشه بعنوان مظهر پاکی و اسوه تقوی، ورد زبانهاست. آقای محمد علی مجاهدی در کتابش ـ در محضر لاهوتیان ـ مطلبی را از پدرشان مرحوم حضرت آیه اله آقا میرزا محمد مجاهدی قراجه داغی تبریزی نقل می کند که از صفای باطن و زندگی قدسی حاج شیخ احمد آقا اهری، نمونه ای ارائه می دهد:

نویسنده ی کتاب، در بیان خاطره هایی از پدرش نقل می کند که پدرش مسائلی را پیشگویی می کرد که بعدها عیناً اتفاق می افتاد. روزی از ایشان می پرسد که شما این مطالب را از کجا می گویید؟ پدرشان فرمودند:

ـ مرحوم آیت الله آقا میرزا احمد اهری (ره) از دوستان صمیمی من بود و من پس از رحلت ایشان، سالها تکفل هزینه خانواده آن مرحوم را بر عهده داشتم و به خاطر این خدمت، روح آن مرحوم با من مانوس شده و گاهی در خواب، مطالبی را با من در میان می گذارد که بعدها عیناً اتفاق می افتد.2


برگرفته از کتاب صد تن از ستارگان درخشان آسمان علم و فقاهت اهر و 
منطقه ارسباران نوشته آقای حسین دوستی

1 ـ نامداران تاریخ ـ ج 2ـ صص 288ـ286

2 ـ در محضر لاهوتیان ، ص 441


نوشته شده در   يکشنبه 20 ارديبهشت 1394  ساعت  12   توسط   آقای اکبری
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید