سه شنبه 1 بهمن 1398 - 26 جمادى الأولى 1441 - 21 ژانویه 2020
   
 سایت های مرتبط
آمار سايت
امروز : 79
ديروز : 74
ماه : 153
معرفي اجمالي مساجد شهرستان اهر

صرف نظر از این که مسجد مکان مقدس و مذهبی است از منظر جامعه شناختی نیز اهمیت دارد.مساجد گاهی با نام خیّری که بانی مسجد بوده یا زمین مسجد یا سرمایه لازم  را در اختیار بانیان آن قرار داده  شناخته می شود گاهی نام مسجد با فرد متشخصی که مدتی مدید امام جماعت مسجد بوده  در ارتباط است برخی از مساجد با امام زاده یا عارف و عالمی که در آنجا به خواب ابدی فرورفته نامگذاری شده اند بعضی از مساجد به نام معصومین (ع) موسوم شده اند تعدادی از مساجد به نام صنفی که آنجا را بنا کرده یا بیشترین رفت و آمد را به آن مساجد دارند مشهور شده اند  بعضی از مساجد به خاطر محله ای که در آنجا بنا شده اند با نام همان محله معروف شده اند در شهر های مهاجر پذیر مهاجرین به نام شهر و دیار خود مساجدی برپا می کنند.

در شهر ما برای هریک از از انواع نامگذاری نمونه بسیار است .

مسجد حاجی معین
 
مسجد ابو اسحق

مسجد مجتهد

مسجد شیخ عماد

مسجد امام حسن (ع)

مسجد امیرالمومنین (ع)

مسجد امام حسین (ع)

مسجد امام سجاد(سجادیه)

مسجد مسگر خانه (سیدالشهدا)

مسجد دباغ خانه

مسجد سقالار

مسجد جلفالار

مسجد انصار (واقع در کوی انصار)

مسجد بهرام آباد (واقع در کوی بهرام آباد)

مسجد خانکندی ها (حضرت رقیه واقع در جاده قدیم مشکین شهر)

در هسته مرکزی شهر ما بازار مسگران یا مسگرخانه را داریم که امروزه تقریباً متروکه است البته عده ای قصد ساخت و ساز در این محل را دارند اما سازمان میراث فرهنگی در صدد احیای آن است. لذا مانع ساخت و ساز در آنجاست . جا دارد از مسئولان و دست اندرکاران سازمان میراث فرهنگی که با تلاش خود مانع نابودی آثار قدیمی شهر و دیار ما می شوند تشکر و قدردانی نماییم  مرمت مسجد تاریخی جامع اهر (جمعه مچیدی) نمونه ای از باقیات الصالحات این سازمان است .

پس از ورود ظروف پلاستیکی ، آلومینیومی ، تفلون، بلورجات و استیل ، مسگری و صنایع وابسته به آن از قبیل سفيدگری یا رويگری یا همان روگری و صفاری از بین رفت. امروزه اگر کسی چنین ظروفی می خرد جهت تزیین و دکور منزل این کار را می کند اما در گذشته اغلب ظروف مسین بود و صنف مسگران هر شهری بخشی از بازار را به خود اختصاص داده بودند و اهر نیز به عنوان یک شهر قدیمی از این امر مستثنی نبود بازار مسگران اهر جنب بازار بزازان بود و متصل به بازار پیچ در پیچ میزان ایاغی 

در روبروی ورودی شرقی بازار مسگران شعبه مرکزی بانک صادرات را داریم . مسجد مسگرخانه در ورودی شمالی بازار مسگران واقع شده و این صنف  در ایجاد آبادانی و رونق آن حتماً مؤثر بوده. مسجد مسگرخانه در سال های اخیر بازسازی شده و به نام سیدالشهدا مزین گردیده است سیدالشهدا و سالار شهیدان از القاب امام حسین (ع) است ما در اهر دو مسجد دیگر به نام این امام بزرگوار داریم مسجد امام حسین جاده آذغان و مسجد امام حسین بهرام آباد . حالا مدتی هست که عده ای از اهالی مسجد مسگرخانه را با نام سیدالشهدا می شناسند. بهتر است این تابلو سرجای خود بماند اما چه ایرادی دارد که نام قدیمی آن در تابلویی کوچک تر زینت بخش این مکان مذهبی باشد و زنده کننده ی نام اشخاصی شود که فارغ از مشاغل روزمره در این مسجد با خدای خود به رازونیاز پرداخته اند.

 

بهتر است مساجدی که جدیداً احداث می شوند به نام ائمه اطهار پیامبر گرامی اسلام و اهل بیت ایشان  نام گذاری شوند تا نسل جوان با اسامی آنها مأنوس شوند اما تغییر اسامی قدیمی مساجد بخصوص مساجدی که نامشان با اصناف سازنده یا گروه های اجتماعی مرتبط است به نظر می رسد کار درستی نیست زیرا ما با این کار خود بخشی از تاریخ و فرهنگ شهرمان را نابود و سنت حسنه وقف را تضعیف می کنیم.

 

 

نوشته شده در   دوشنبه 27 شهريور 1391  ساعت  07   توسط   آقای اکبری
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید