سه شنبه 1 بهمن 1398 - 26 جمادى الأولى 1441 - 21 ژانویه 2020
   
 سایت های مرتبط
آمار سايت
امروز : 29
ديروز : 74
ماه : 103
حاج میرزا ابراهیم آقا

حاج میرزا ابراهیم آقا فرزند حاج شیخ علی زنجانی در ماه شعبان 1293ق در تبریز متولد شد. اوخواهرزاده  حـاج میـرزا حسن مجتهد  قراچه داغی،مجتهد معروف دوره مشروطیت بـود. وی از روحانیون روشنفکر عصر خویش بشمار می رفت. بنا به تصریح مرحوم محمد علی صفـوت،آن مرحوم از جهت فهم و تیزی ذهن و استعدادآیتیبود که نظایر او را از میان دانشمندان و نوابغ جهـان باید جست.

شاگردان و دوستان نزدیک او از ذره بین (میکروسکوپ) ساختن او سخن به میان آورده و از هوش و هنر موهوبی او تعجب کرده اند.

وی قریحه شعر نیز داشت و «اسیر» تخلص می کرد.

پس از اعلان مشروطیت، حاج میرزا ابراهیم آقا از طرف اصناف تبریز به نمایندگی دوره اول مجلس شورای ملی انتخاب گردید و به همراهی سایر وکلای آذربایجان به تهران عزیمت کرد. از روز اول در مقابل محمد علی شاه قاجار و اطرافیان او قد علم کرد. از دربار نترسید و در تصویب متمم قانون اساسی پافشاری نمود. در خارج از مجلس نیز فعالیت می کرد و رئیس انجمن غیرت بود. همچنین وقتی «کمیته انقلاب ملی» در تهران تشکیل شد و این کمیته مردم را به شورش علیه محمد علی شاه دعوت می کرد، حاج میرزا ابراهیم آقا نیز عضو این کمیته بود.

روزی که محمد علی شاه قاجار، مجلس را به توپ بست، تنها انجمن آذربایجان می جنگید و جمعی از وکلا در مجلس مانده بود. وقتی گلوله باران مجلس شدت گرفت، مجلسیان به پارک امین الدوله رفتند. میرزا ابراهیم آقا آخرین کس بود که از آنجا بیرون آمد. سرباز و قزاق و رجاله ها به پارک ریخته به وکلا و رهبران مشروطه از جمله حضرات آیات: بهبهانی و طباطبایی اهانت کرده و مشت و سیلی زده، موی ریش آنها را می کندند. حاج میرزا ابراهیم آقا از اهانت ها تاب نیاورده و دست به ششلول (تپانچه = هفت تیر) برد و دو سرباز را مجروح کرد، خود نیز بر اثر گلوله باران سربازان به شهادت رسید. (روز شنبه 23 جمادی الاولی 1326ق)

جسد بی جان حاج ابراهیم آقا را در گورستان «سرقبر آقا» به خاک
سپردند و پس از فتح تهران در سال 1327ق، آزادیخواهان با تجلیل بسیار، جسد وی را به گورستان «سرچشمه» منتقل کردند و در جریان احداث خیابانهای تهران به«ابن بابویه» منتقل و در آنجا دفن گردید.
برگرفته از کتاب صد تن از ستارگان درخشان آسمان علم و فقاهت اهر و منطقه ارسباران نوشته آقای حسین دوستی
نوشته شده در   سه شنبه 1 ارديبهشت 1394  ساعت  13   توسط   آقای اکبری
چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :
نام :
نام خانوادگی :
  ایمیل :
 
لطفا کد نمایش داده شده در تصویر را وارد نمایید
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید